Když vydržíte mlčet, uslyšíte melodie lidí kolem sebe.
Norwegian Wood

Annis - 1. kapitola.

26. ledna 2007 v 16:33 | Klárka |  Povídky
Cizinec
Kdysi žila v jednom městě, jmenovalo se Nall, dívka Annis. Byla krásná, měla hnědé vlasy a velmi zvláštně zelené oči. Matku již neměla, a tak bydlela se svým otcem Ramisem v malém domku nedaleko trhu. Každé ráno chodila na trh prodávat proutěné koše a košíky, které otec přes noc vyrobil. Vždy je všechny rychle prodala, byly totiž velice dobře udělané. Když přišla domů, čekal na ni otec s dobrým obědem. Kdysi pracoval jako kuchař v královské kuchyni , a proto uměl výborně vařit. Protože neměla matku, nikdy se nenaučila ručním pracím, ale zato se uměla skvěle ohánět mečem a lovit lukem a šípy zvěř. S ostatními dívkami ve městě moc nevycházela. Ony se staraly o své šaty a ona je považovala za namyšlené panenky.
Jednou ráno šla zase na trh prodávat, ale nikdo si nešel nic koupit. Všichni stáli
u velikého vozu a kupovali tolik věcí, jako by měl přijít konec světa, hlad nebo bída. Šla se podívat blíž a viděla neznámého muže oblečeného v černém oděvu s kápí na hlavě. Ačkoliv se předtím na nikoho nedíval, najednou zvedl hlavu a podíval se jí přímo do očí. Tvář měl strašnou, zjizvenou a ty jeho oči... Byly zlé, šílené a nenávistné. Annis měla pocit, že ho odněkud zná. Přemýšlela o něm cestou domů a najednou si vzpomněla. Četla o něm. Byl to nejstrašnější ze všech zlých rytířů, kterým velel. Jmenoval se Meldon. Ale nemohla přijít na to, co by tady mohl chtít. Doma otci vše pověděla, ale ten jí řekl, že se jí asi něco zdálo.
Začala se tedy ptát ostatních lidí ve městě, ale ti jí řekli, že si ho už moc nepamatují nebo že mu neviděli do tváře. Jednou přijel kupec ze sousedního města a ten jí řekl: "Ten jezdí všude i v našem městě byl. Ale říká se, že odkud odjede, tam zavládne chudoba. Budou to asi jen povídačky, protože v našem městě je pořád stejně dobře", zasmál se a odešel.
Rok po této rozmluvě přišla zpráva, že na západě zavládla chudoba a šírí se jako mor. Nikdo se na divného prodavače nepamatoval, ale Annis, jakmile slyšela co se v zemi děje, si ihned vzpomněla.
Za nějaký čas začali zlí rytíři vypalovat vesnice a města. Loupili, unášeli ženy a děti a muže zabíjeli. Zanedlouho přijeli do Nallu. Správce města, Tarin, prosil rytíře: "Ušetřete naše město! Dáne vám, co budete chtít!" "Dobrá", řekl Meldon, "pohostíš mě a mé muže a dáš mi za ženu dívku, která tady na trhu prodává proutěné koše." Tarin se vyděsil: "Ale ona vás nebude chtít!" "No, potom mi nezbyde nic jiného než vás všechny zabít", řekl s úšklebkem. Všichni občané ihned začali křičet: "Dáme mu ji, alespoň zachrání naše město!" Meldon mezitím odešel se svými muži do hostince. Tarin řekl: "Jste velmi pošetilí, když si myslíte, že Meldon dodrží slovo. Nicméně se půjdu Annis zeptat, i když bezpečně vím, že řekne ne." "Ne, v žádném případě si ho nevezmu", řekla Annis, "to radši zemřu při obraně města." "O našem rozhodnutí povíme Meldonovi až ráno. Mezitím se připravíme na obranu. Když nám pomůžeš, my ti potom pomůžeme s útěkem", řekl Tarin a odešel.
Annis šla rychle domů pověděla své rozhodnutí otci. Ten se chvíli zamyslel a řekl: "Na cestu budeš potřebovat nějaké věci, jdu ti připravit zásoby a koně. Běž si naostřit meč, vzít luk a šípy a nějaké šaty." "Proč jenom věci pro mě? Ty nepojedeš se mnou?" zeptala se Annis. "Ne, já už jsem na dlouhé cesty starý a myslím si, že budu víc platný tady." Annis se otce snažila přemluvit, ale nebylo to nic platné. Šla se připravit do své komory. Cestou do stáje se zastavila na dvoře. Zrovna zapadalo slunce. Zpěv ptáků pomalu utichal a Annis si uvědomila, že tohle už možná nikdy nezažije doma. Otec už na ni čekal ve stáji. "Máš vše, co potřebuješ? Do vaku jsem ti ještě přidal dřevo a dva křemeny. Teď se jdi vyspat, ať máš zítra dost sil na cestu. Mezitím Tarin obešel všechny obyvatele města a sdělil jim Annisino rozhodnutí. Kupodivu všichni souhlasili s tím, že budou bránit město. Ale šli spát ve strachu ze zítřejšího rána.
Ráno vyšli Annis a Ramis do ulic. Začalo svítat. Bude krásný den, pomyslela si Annis. Nikde nikdo, až se začala bát, že jí nikdo pomoct nechce. Přišli až na náměstí, tam stál Tarin a s ním pár mužů. "Dobré ráno, Tarine. Kde jsou všichni?", zeptala se Annis. "Jsou schovaní, slíbili, že pomohou", řekl Tarin. "Jsi připravená?" Annis jenom přikývla. V tu chvíli vyšel Meldon z hostince a s ním i jeho muži. "Tak jak ses rozhodla, Annis?" zeptal se. "Nevezmu si tě", odpověděla prostě. "V tom případě tě budu muset zabít!" A vrhl se na ni. Všichni jí okamžitě přispěchali na pomoc. Tarin s Ramisem se postavili před ni a Ramis křikl: "Uteč!" Annis běžela pro koně. Nasedla a jela k lesu. U lesa se ohlédla. Některé domy hořely, lidé křičeli. Najednou vyjela z města postava v černém a zamířila k ní. Annis na nic nečekala a vjela do lesa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sarka sarka | 14. září 2007 v 19:25 | Reagovat

Je to super

2 Ula Ula | 30. prosince 2007 v 22:08 | Reagovat

Moc se mi líbila já taky píšu . . . a máš hezký bloček . .

3 Mýtus Mýtus | E-mail | Web | 22. března 2008 v 18:07 | Reagovat

Já jsem si taky vymyslel povídku ale já jsem jí nahrál a nenapsal

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuju za návštěvu. Přijďte zas. Klára